سونی موبایل استقلال خود را از دست داد!

645645645 - سونی موبایل استقلال خود را از دست داد!

بر همگان واضح و مبرهن است که سونی موبایل طی چندین سال گذشته جز ضرر چیزی نداشته و به همین خاطر شرکت مادر تصمیم گرفته تا با ادغام این بخش با دیگر واحد‌ها به نوعی از موج منفی بازار بر محصولات خود بکاهد. به عبارت ساده، سونی موبایل در آینده دیگر استقلال نخواهد داشت.

راجع به این موضوع تا به امروز به کرات صحبت کرده‌ایم و دلایل متعددی را برای ناکامی‌های صاحب برند محبوب اکسپریا برشمرده‌ایم. اما همانطور که در مقدمه این مطلب گفتیم شرکت سونی قصد دارد بخش موبایل خود را از استقلال و یک واحد جداگانه بودن خارج کرده و آن را با چند بخش دیگر ادغام نماید.

بخش جدید که قرار است Sony Electronics Products and Solutions نامیده شود در واقع از ترکیب بخش‌های موبایل، تلویزیون، تجهیزات صوتی، دوربین و … تشکیل خواهد شد تا همه فعالیت‌های این شرکت خوش نام در حوزه تولید محصولات الکترونیک به صورت واحد درآید.

در این مورد شرکت سونی اعلام کرده است که هدف اصلی از اجتماع این زیرمجموعه‌ها با هم این است که میزان همکاری بین آنها و اشتراک‌گذاری منابع به صورت موثرتری صورت گیرد. برای مثال در حال حاضر گوشی‌های سری اکسپریا سونی بسیاری از محصولات و بخش‌های خود را از دیگر واحدها مانند دوربین، تلویزیون و … سونی تأمین می‌کنند و سونی معتقد است که اجتماع این واحدها کمک شایانی در ارائه بهتر خدمات به یکدیگر خواهد کرد.

البته مورد مهمی که در بیانیه سونی آمده این است که گزارش‌های منظم فصلی و سالیانه بخش موبایل‌های اکسپریا به صورت جداگانه توسط مسئولین مالی شرکت اعلام خواهد شد ولی هنوز نگرانی‌های متعددی در این زمینه وجود دارد که شرکت مادر بخواهد با این کار میزان افت و زیان‌دهی بخش موبایل خود را بپوشاند و آن را در دل گزارش بخش‌های موفقی مانند دوربین جای دهد.

سونی موبایل در سال 2017 توانست 13.5 میلیون دستگاه گوشی اکسپریا به فروش برساند و این مورد در سال 2018 حدود 7 میلیون دستگاه تخمین زده شده است و همه این آمارها باعث شده تا این شرکت به ضرر مالی بزرگی در حدود 913 میلیون دلار برسد که تنها در سه ماهه انتهایی سال 2018 روی ترازهای مالی بخش موبایل نشان داده شده است. برای مقایسه می‌توانیم به بخش‌های تلویزیون و تجهیزات صوتی اشاره کنیم که در مدت مشابه 714 میلیون دلار سود عملیاتی داشته‌اند و در بخش موبایل که از موفق‌ترین زیرمجموعه‌های تولید محصول الکترونیک سونی است نیز به تنهایی سود عملیاتی 804 میلیون دلار بوده است.

البته طی ماه‌های اخیر خبرهایی منتشر شده که نشان می‌دهد سونی با پی بردن به اشتباهات خود قصد دارد قیمت عرضه محصولات را کاهش دهد تا روند بازده مالی بخش موبایل را معکوس کرده و طبق برنامه‌ریزی که داشته این بخش را به سوددهی برساند. برنامه‌های سونی اینطور پیش‌بینی کرده‌اند که این شرکت ژاپنی می‌تواند در سال 2021 بخش موبایل را دوباره به سوددهی برساند. پس با این اوصاف خبری از تعطیل شدن این بخش نخواهد بود و اکسپریا همچنان به حیات خود ادامه خواهد داد.

یکی از راهکارهایی که سونی به آن توجه دارد بخش ارتباطات و 5G است و نه تنها در گوشی‌های هوشمند، بلکه سونی قصد دارد سایر تجهیزات مرتبط با این فناوری را نیز عرضه کند. حدود یک سال پیش، مدیرعامل اسبق سونی، آقای کاز هیرای اعلام کرده بود که زنده نگه‌داشتن بخش موبایل اقدامی استراتژیک است و این شرکت می‌داند که چطور کل مجموعه همچنان با تراز مثبت مالی می‌تواند به کار خود ادامه دهد. در ادامه آقای کنیچیرو یوشیدا مدیر عامل جدید نیز همین مباحث را در مصاحبه‌های خود اعلام کرده است و در نهایت باید همچنان منتظر رستاخیز سونی در بازاری بمانیم که سال‌هاست پیکر ضعیف شده‌اش نای عرضه اندام ندارد.

 

منبع : شهر سخت افزار

شناسنامه مطلب
تاریخ ارسال مطلب
عنوان مطلب
سونی موبایل استقلال خود را از دست داد!
امتیاز مطلب
41star - سونی موبایل استقلال خود را از دست داد!1star - سونی موبایل استقلال خود را از دست داد!1star - سونی موبایل استقلال خود را از دست داد!1star - سونی موبایل استقلال خود را از دست داد!gray - سونی موبایل استقلال خود را از دست داد!

مقاله پیشنهادی

54435453 310x165 - روند احراز هویت افراد مشهور در توئیتر متوقف شد

روند احراز هویت افراد مشهور در توئیتر متوقف شد

تنها ۸ روز پس از آنکه توئیتر اعلام کرد روند تأیید هویت و اعطای تیک …

64564564 310x165 - توییت ماسک بار دیگر باعث افزایش قیمت دوج‌کوین شد

توییت ماسک بار دیگر باعث افزایش قیمت دوج‌کوین شد

توییت ایلان ماسک در حمایت از دوج کوین و قرارگیری این رمزارز جنجالی در فهرست …