عواقب ترک نماز چیست ؟

مذهبی

یکی از آثار ترک نماز این است که خداوند، خیر و برکت را از عمر و روزی اش بر می دارد. همچنین دعاى او به سوى آسمان بالا نمى ‏رود و مستجاب نمى ‏گردد.

نماز از فروع دین

« نماز» یکى از فرایض دین و عبادت های ویژه ای است که مسلمانان پنج مرتبه در شبانه روز به جا می آورند. مطابق با تصریح قرآن و شواهدی که موجود است نماز از ابتدای خلقت آدم یک فریضه دینی بوده است.

نماز مهمترین اعمال دینی است که درصورتی که قبول درگاه خداوند عالم شود، عبادت های دیگر هم قبول می شود و درصورتی که پذیرفته نشود اعمال دیگر هم قبول نمی شود. و همانطور که اگر انسان شبانه روزی پنج نوبت در نهر آبی شست و شو کند، چرک در بدنش نمی ماند نمازهای پنج گانه هم انسان را از گناهان پاک می کند.

اهمیت نماز
در قرآن مجید که مجموعه راهنمایی ها و دستور العملهای زندگی سعادتمندانه بشریت آمده است، در مورد خمس ۱ آیه، در رابطه با روزه ۱۳ آیه، در رابطه با حج ۱۸ آیه، درباره زکات ۲۳ آیه آمده است ولی در مورد نماز بیش از ۱۲۲ آیه، نازل شده که طی آن اهمیت، احکام و مسایل مهم نماز مطرح گردیده است.

اهمیت نماز در کلام ائمه علیه السلام:
۱ـ نماز، نخستین پرسش:حضرت محمدصلی الله علیه و آلهمی فرماید: « ستون دین، نماز است و از بین اعمال انسان در رستاخیز، نماز اولین شدنی است که مورد رسیدگی قرار می گیرد چنانچه صحیح بود، سایر اعمال نیز مورد توجه قرار خواهد گرفت و اگر نه باقی اعمال هم مردود خواهد بود».

۲ـ نماز، جامعترین عبادت ها:امام جعفر صادق علیه السلام می فرماید:هیچ عملی معادل نماز نیست زیرا نماز جامع ترین، معتبرترین و بالاترین عبادت و خدمت است.

۳ـ نماز، ریشه دین: رسول خداصلی الله علیه و آله می فرماید: «دین اسلام مانند درختی است که ایمان تنه آن و نماز ریشه های آن است.

عاقبت و سرنوشت بی نماز
حرمت ترک نماز، از انجام بسیاری از اعمال حرام سنگین تر است. زیرا انسان در ارتکاب برخی از اعمال حرام، نیت بی حرمتی به خدای متعال و دین را ندارد، بلکه جنبه حیوانی انسان بر او غلبه نموده و چه بسا پس از مبتلا شدن به فعل حرام، به شدت از خدای متعال می ترسد و توبه می کند. در حالیکه رها کردن نماز، موثر از غلبه شهوات بر انسان نیست. بلکه ناشی از ضعف ایمان و بی توجهی به فرمان الهی است.

نمازی که از سر بی میلی و بی رغبتی و به چشم یک کار دست و پا گیر و بیهوده دیده شود چه لذتی می تواند داشته باشد. این ها که از تمام این مجموعه هستی فقط طالب مادیات و لذات زودگذرشان هستند میدانند و باز هم بدانند که لحظات عمر در شتابند و دیر یا زود همه مهمان خانه خاک خواهیم شد و وقت پاسخگویی. الان که وقت نماز خواندن ندارید دقایقی چند به این فکر کنید که در پاسخ این که چرا نماز نخوانده اید چه خواهید گفت؟ آیا زمان مضحکه است و باز میتوانید بگویید:” ما قرصش را خورده ایم و یا به سن تکلیف نرسیده ایم” در این مطلب به چند نمونه از آثار ترک نماز اشاره می کنیم:

– دور ماندن از امان خدا و رسولش
رسول خدا صلی الله علیه وآله:« من ترک الصلوه متعمدا من غیر عله فقد برء من ذمه الله و ذمه رسوله؛ کسی که نماز را عمدا و بدون دلیل ترک کند از امان خدا و رسولش دور خواهد بود.» ( عیون‏أخبارالرضا( علیه السلام ) ج:۱ ص:۲۸۵)

– محروم از یاری
کسی که نماز می خواند در هر نمازی با گفتن« ایاک نعبد و ایاک نستعین؛ پروردگارا تنها تو را می پرستیم و تنها از تو یاری می جوییم» از خداوند طلب یاری می جوید ولی بی نماز خود را از این یاری محروم می نماید. یاری کسی که دارای قدرت و رحمت، علم و حکمت است.

– سبب تسلط شیطان
امام صادق (ع)از پدرش نقل کرده است که رسول خدا ( ص) فرمود:« شیطان همواره از پسر آدم وحشت دارد و فاصله می گیرد تا هنگامی که نمازهای پنج گانه اش را در وقتش به جا می آورد. پس هرگاه آن ها را ضایع کرد بر او جرأت پیدا می کند و او را بر گناهان بزرگ وارد می سازد.» ( ثواب الأعمال و عقاب الأعمال، ص ۲۳۰)

مصیبت هایى که در دار دنیا بدان مبتلا مى‏ گردد عبارتند از:
* خداوند، خیر و برکت را از عمر اوبرمى‏ دارد.
* خداوند، خیر و برکت را از روزى‏ اش برمى ‏دارد.
* خداوند- عزّ و جلّ- نشانه صالحان را از چهره او محو مى‏ فرماید.
* در برابر اعمالى که انجام داده پاداش داده نمى ‏شود.
* دعاى او به سوى آسمان بالا نمى ‏رود و مستجاب نمى ‏گردد.

* هیچ بهره ‏اى در دعاى بندگان شایسته خدا، نداشته و مشمول دعاى آنان نخواهد بود.

مصائبى که هنگام مرگ به او مى ‏رسد بدین ترتیب است:

* با حالت خوارى و زبونى جان مى ‏دهد.
* گرسنه مى ‏میرد.

* تشنه جان مى ‏سپارد، به گونه ‏اى که اگر آب تمام رودخانه‏ هاى دنیا را به او بدهند، سیراب نگشته و تشنگى ‏اش برطرف نخواهد شد.

0
شناسنامه مطلب
تاریخ ارسال مطلب
عنوان مطلب
عواقب ترک نماز چیست ؟
امتیاز مطلب
5مذهبی  مذهبی  مذهبی  مذهبی  مذهبی

پیشنهاد ما به شما

مذهبی

حرز یمانی دعای تاثیرگذار و سریع‌الاجابه

دعای حرز یمانی: یکی از دعای سیفی مشهور منتسب به حضرت علی برای نابود کردن …

مذهبی

آماده شدن برای ورود به ماه رمضان

قبل از ورود به ماه رمضان که ماه بخشش و استغفار می باشد، بهتر است …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.