عباس غزالی: «مینو» مرا از عاشق به قهرمان تبدیل کرد

بازیگر سریال «مینو» گفت: در این سریال جنگ زندگی همه آدم‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد و ما با قصه و روایت جدیدی روبرو می‌شویم. روایتی که در آن رضا دیگر یک عاشق صادق نیست بلکه یک قهرمان است.

اولین بار که «عباس غزالی» به چشم مخاطبان آمد، حضور او در مجموعه «وضعیت سفید» به کارگردانی حمید نعمت‌اله بود که با روایت قصه‌ای متفاوت از دوران جنگ تحمیلی توانست نظرهای بسیاری را به خود جلب کند.

غزالی در این سریال نقش جوانی شوریده را ایفا می‌کرد که مدام کارهای دور از ذهن از او سر می‌زد و در عین شوریدگی تصمیم‌هایی می‌گرفت که مخاطبان را حیرت زده کند. او پس از درخشش در این نقش تمام تلاش خود را کرد تا در هر اثری حضو پیدا نکند و حالا او بعد از مدتی کم کاری در عرصه سینما با سریال «مینو» این شبها میهمان خانه‌هاست.

«مینو» روایت قصه‌ای عاشقانه است که در بطن جنگ می‌گذرد و سرنوشت کاراکترهای آن با روزهای آغازین جنگ در خرمشهر و سقوط این شهر گره می‌خورد.

**بازیگر وسواسی هستم

غزالی درباره کم کاری‌اش در عرصه سینما و تلویزیون به خبرنگار فارس گفت: بازیگری وسواسی هستم و پیشنهادات را بسیار با دقت برسی می‌کنم و به همین دلیل کم کار یا بهتر بگویم گزیده کار هستم. معیارها و ملاک‌هایی دارم و بسیار برایم مهم است کاری انجام دهم در شأن مخاطب باشد. معتقدم اگر امروز در بازیگری جایگاهی دارم بخاطر نگاه مخاطب بوده است. مخاطب مرا دیده و به من نمره قبولی داده و من مدیون مخاطب هستم. علاوه بر اینکه اهدافی دارم و دوست دارم در بازیگری مدام رو به جلو حرکت کنم.

وی ادامه داد: برایم مهم است که کاری را قبول کنم که درک و سلیقه مخاطب در آن لحاظ شده باشد. به همین خاطر می‌دانم که نباید بازی در هر کاری را بپذیرم. این موضوع حتی باعث شده است که گاهی تحت فشار مالی باشم اما خوشحالم که تا به امروز به آن متعهد بوده‌ام و امیدوارم بتوانم همینطور گزیده کار به حرفه‌ام ادامه دهم.

غزالی با اشاره به اینکه دلیل اصلی پذیرش پیشنهاد بازی در سریال «مینو» قصه جذاب آن بوده اظهار داشت: قصه سریال را بسیار دوست داشتم چراکه داستان روایتگر زندگی آدم‌هایی است که خواسته‌ها و آرمان‌هایی دارند. «مینو» روایتی عاشقانه دارد و رضا شکری یک عاشق است. عاشقی واقعی و به تمام معنا، کسی که تحت هر شرایطی و با وجود موانع مختلف پای عشقش ایستاده. اینها همه برای من جذاب بودند و مرا به بازی در سریال ترغیب کردند. بازی در نقش رضا را با جان و دل پذیرفتم. چون می‌دانستم این کاراکتر عاشق ،صادق، ساده و جسور و بی باک است و به اصطلاح خیلی جای کار دارد و می‌توانم کاری کنم که مخاطب او را بپذیرد و دوست داشته باشد.

**رضا در طول سریال از عاشق به قهرمان تبدیل می‌شود

غزالی عنوان داشت: ضمن اینکه از یک جایی به بعد و با شروع شدن جنگ در خرمشهر این کاراکتر ابعاد جدیدی از شخصیت خود را نشان می‌دهد. جایی که الویت‌ها و شرایط برای همه عوض می‌شود و ماهیت داستانی سریال نیز تغییر می‌کند. جنگ زندگی همه این آدم‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد و ما با قصه و روایت جدیدی روبرو می‌شویم. روایتی که در آن رضا دیگر یک عاشق صادق نیست بلکه یک قهرمان است.
غزالی فرصت دادن به جوانان را یکی از مزایای سریال «مینو» دانسته و گفت: به نظر من ما باید برای نسل آینده خود به فکر باشیم و نیروی فعال به بازیگری تزریق کنیم. شاید مخاطب سریال در نگاه اول دوست داشته باشد تا بازیگران نام آشنا را روی آنتن ببیند اما به مرور اگر این بازیگران در آثار متدوام حضور داشته باشند خودشان به چهره‌هایی مستعد تبدیل می‌شوند. از نظر من در بازیگری هیچکس جای دیگری را نمی گیرد بلکه هر فرد با ورودش جایی برای خودش تعریف می‌کند پس نباید از حضور نسل تازه نفس ترسید زیرا اینها آینده بازیگری را شکل می‌دهند.

او در ادامه گفت: قطعاً سختی‌هایی که هنگام ورود به سینما و یا تلویزیون برای من پیش آمد برای این بازیگران جوان نیز بوجود می آید اما به عنوان بازیگر روبرو من همیشه به آنها احترام گذاشته‌ام. هیچ وقت به نوع و اندازه شخصیت به آنها احترام نگذاشته ام بلکه در وهله اول برایم انسانیت مهم است. خدا شاهد است که سبقه و تجربه بازیگران روبرو برای احترام گذاشتن برایم هیچ فرقی نمی‌کند و من همواره در برابر هر بازیگری سعی‌ میکنم با احترام کامل رفتار کنم.

**عاشق قصه‌های تاریخی هستم

بازیگر سریال «وضعیت سفید» در جواب به این پرسش که چطور به نقش رضا نزدیک شده است گفت: عاشق قصه‌هایی هستم که در آنها تاریخ روایت می‌شود. تاریخی که در سریال «مینو» روایت می‌شود را مادران و پدران و بسیاری از اطرافیان‌مان هنوز به یاد دارند و می‌توان از آنها درباره آن دوران پرسید. بازیگری یعنی خارج شدن از خود و در قالب یک شخصیت دیگر رفتن. اگر این کاراکتر واقعی باشد کار راحت‌تر است و می‌توان به مستندات درباره او رجوع کرد اما وقتی نقش کاراکتری را بازی می‌کنید که زاده تخیل نویسنده است، بازیگر باید هم تاریخ را بخواند و هم سعی کند به آنچه مورد نظر نویسنده بوده نزدیک شود. اول از همه باید بر احوالات آن زمان وافق می‌شدم به همین خاطر از دوستان خرمشهری‌ام خواستم به اصطلاح ریز ماجرا را برایم تعریف کنند. ضمن اینکه فیلم‌های جنگی زیادی دیده‌ام و پیش از شروع بازی‌ام هم سعی کردم فیلم‌های بیشتری از این ژانر ببینم.

**روزی را به یاد ندارم که در سریال زخمی نشده باشم

او در ادامه گفت: مساله دیگر لحن و لهجه رضا بود که باید با تمرین آنرا یاد می‌گرفتم و از آنجایی که بازیگری هستم که به شدت به تمرین معتقدم، برای این نقش هم مدت زیادی تمرین کردم. تعامل با نویسنده و کارگردان نیز بسیار تاثیرگذار بود. من از جمله بازیگرانی هستم هرگونه تمرین و مطالعه و دانشی کسب کنم سعی دارم در وجودم ته نشین کرده و از آنها در مواقع لزوم بهره ببرم. موقع بازی در نقش رضا هم سعی کردم از همه آنچه تاکنون در بازیگری تجربه کرده و یاد گرفته‌ام استفاده کنم.

بازیگر فیلم «قیچی» با اشاره به سختی های بازی در نقش رضا گفت: روزی را به یاد ندارم که در این سریال دست و پایم زخمی نشده باشد. اما این بخشی از کار بازیگری است و اصلا به همین خاطر بازیگری جزو مشاغل سخت دنیاست. شخصا همه این سختی ها را به جان می‌خرم و بازی در سریال «مینو» هم تجربه خوبی بود.

**ماجرای از حال رفتن در گرمای ۵۰ درجه

غزالی در ادامه خاطره ای از زمان بازی در سریال تعریف کرد: در بخشی از قصه انبار گمرک آتش می‌گیرد و رضا با اضطراب به سمت آتش می‌دود تا ایمان را نجات دهد. این سکانس در گرمای ۵۰ درجه فیلمبرداری شد و حتی آسفالت خیابان نرم شده بود. در چنین وضعیتی باید به سمت آتش می‌دویدم و تقلا می‌کردم. آن صحنه بخاطر اینکه باید از چند زاویه و به صورت اسلوموشن و ساده فیلمبرداری می‌شد در چند برداشت انجام می‌شد و هربار من باید همه آن کارها را تکرار می‌کردم. وقتی کات آخر را شنیدم به قدری ضربان قلبم بالا رفته بود که تنفس برایم سخت شد و چشمانم سیاهی رفت. در آن لحظه فقط متوجه شدم که بچه‌های گروه روی سر و صورت آب می‌ریزند و صدایم می‌زنند. آن روز تا ساعت یک ونیم شب در بیمارستان قلب زیر سرم بودم و دکتر بعد از انجام اکو به من گفتند دریچه قلبم آسیب دیده و باید فقط استراحت کنم.

**مخاطبانی که دوست ندارند رضا از قصه حذف شود

بازیگر سریال «مادرانه» بازخورد مخاطبان به سریال را دلگرم کننده عنوان کرد و گفت: پیام‌های بسیاری از تماشاگران سریال در صفحه شخصی‌ام داشته‌ام. مخاطبان رضا را دوست دارند و با او ارتباط برقرار کرده و همذات پنداری می‌کنند. تماشاگرانی که با رضا خوشحال، غمگین و عصبانی می‌شوند. جالب اینکه یکی از مخاطبان برایم نوشته بود آقای غزالی آخر رضا کم بدبختی دارد که از دیوار خانه عماد هم بالا رفتی؟(میخندد) یکی دیگر از مخاطبان نوشته بود، عماد و ماجراجویی را رها کن تا بلایی به سرت نیامده و ما دوست نداریم رضا از سریال حذف شود.

غزالی در پایان گفتگو درباره نقش‌آفرینی‌های جدید و حضور احتمالی‌اش در جشنواره فیلم فجر گفت: امسال سه فیلم «شب لرزه»، «لواسان» و «من یوسفم مادر» را آماده برای حضور در فجر دارم و امیدوارم که تمامی آنها به جشنواره ارسال شده و مورد تایید هیات انتخاب قرار گیرند. فیلم «من یوسفم مادر» در بخش بین الملل به خوبی دیده شده و جوایز زیادی دریافت کرده و امیدوارم در فجر هم دیده شود.

منبع : فارس

مقاله پیشنهادی

678576 310x165 - عکس فتوشاپی جالب مرجانه گلچین

عکس فتوشاپی جالب مرجانه گلچین

مرجانه گلچین با انتشار این عکس نوشت: پیش از من و تو لیل و نهاری …

454745 310x165 - دلتنگی رضا صادقی برای مشنی ترین رفیقش

دلتنگی رضا صادقی برای مشنی ترین رفیقش

رضا صادقی این عکس را در استوری خود منتشر کرد.